Tenisin Faydası Üzerine Notlar

Tenisin Faydası Üzerine Notlar

Bilindiği üzere bütün spor dallarının temel amacı insanın daha sağlıklı bir yaşama hazırlamaktır. Bu açıdan sağlıklı bir vücudun varlığı temel teşkil etmektedir. Hem fiziksel ve hem de psikolojik anlamda sporun oldukça ilgi çekici sonuçları ve faydaları vardır. Bu açıdan değerlendirmesi yapıldığında tenisin çok farklı açılardan insan vücudunu konu aldığı görülmektedir. Bilindiği üzere tenis maçları oldukça hareketli geçen müsabakalardır ve bu müsabakalarda önemli bir hareket mevzu bahistir. Bu hareketin ve beraberinde ortaya çıkan yansımalarının insan vücuduna etkisi oldukça olumludur. Bu açıdan tenisin faydası noktasında söz konusu detaylar ilgi çekmektedir.

Tenis oldukça eski bir spor olmasına rağmen popülerliğini günümüzde de koruyabilmiş bir disiplindir. Özellikle dünyanın farklı noktalarında önemli ölçüde kitlelere hitap eden bir yapısı vardır. Ülkemizde de özellikle genç yaştaki sporseverlerin ilgiyle takip ettiği bir alan olduğunu ifade edebiliriz. Tenisin faydası ile alakalı bahsedilecek ilk husus zihinsel açıdan sağladığı avantajlardır. Bu konu oldukça detaylı olmasına rağmen kısaca ifade etmek gerekirse müsabakalarda kullanılan oyun stratejilerinin sosyal yaşantıya yansıması oldukça önem arz etmektedir. Bu noktada konsantrasyon kabiliyeti ciddi şekilde artmaktadır. İnsanı sosyalleştiren bu sporun aynı zamanda koordinasyon kabiliyetine de etkisi büyüktür. Bunun en önemli nedeni tenisin oldukça ciddi bir spor dalı olmasıdır. Kıyasıya rekabeti simgeleyen müsabakalarda uygun hamleyi seçmek ver rakibe göre hareket etmek önemli ölçüde psikolojik dayanıklılık gerektirmektedir. Bireylerin daha sabırlı olması noktasında tenisin faydası yadsınamayacak derecede önemlidir.

Tenisin faydası fiziksel anlamda daha kolay ölçülebilir. Kontrollü kilo verme ve daha iyi bir görünüme sahip olma bu faydalar arasında yer almaktadır. Daha iyi bir kas kütlesine sahip olmak tenis ile oldukça mümkündür. Nitekim çok fazla efor gerektiren bir oyun olması ve hareketliliğinin yüksek olması mevcut müsabakaların vücuda yansıttığı olumlu bir etkidir. Tenis faydaları arasında genel sağlık durumunun iyiliği, daha dayanıklı bir bünyeye sahip olmak, hastalıklara karşı koruyucu özelliği ortaya çıkarır. Bu sayede hem psikolojik hem de fiziksel anlamda güçlü ve yaşamdan tat alabilen bireyler olmak kolaylaşır.

Spor