Tenis Maçlarında Giyilebilecek Olan Kıyafetler Nelerdir

Tenis Maçlarında Giyilebilecek Olan Kıyafetler Nelerdir

Tenis spor dalı, kendine özgü hareketleri bulunan bir spor dalıdır. Kendine özgü hareketleri barındıran tenis sporunda kıyafet seçimi de oldukça büyük bir önem taşır. Tenis sporunu oynayan kadın ve erkek oyuncuları için farklı kıyafetler vardır. Bir tenis oyuncusunu tenis giyim seçiminde dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi kıyafetlerin rahat, vücudu sıkmayacak ve pamuklu bir yapıya sahip olmasıdır. Nem tutma özelliği olmuş olsa da tenis oyuncuları daima %100 pamuk içerikli olan giysileri tercih etmelidirler. Tenise uygun olan Climalite ve Dri Fit isimli kumaşlar da tercih alanında olabilmektedir. Bunların yanı sıra UV ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan kumaşlar da tercih edilebilmesi oyuncular tarafından bir seçenek halindedir. Kadın tenis oyuncular için polo, v ya da bisiklet yaka tişörtler, atlet, tenis elbisesi, tenis şortu ve tenis eteği bulunmaktadır. Erkek tenis oyuncuları için ise polo, bisiklet ya da v yaka tişörtler, atlet ve şort ürünleri vardır. Tenisçiler, kendi tercihlerine göre kıyafetleri tercih edip, oyunda veya maçta kıyafetleri kullanabilirler.

Tenis Sporunda Uygulanan Kurallar

Tenis sporu için belirli kurallar vardır. Oyuncular ya da takımlar tenis maçlarını bu kuralları baz alarak maça başlarlar. Tenis maçları bir takımdan bir oyuncunun servis atışı yapması ile başlar. Temel bir kural ise takımın rakip sahaya atacağı topun filenin üzerinden, filenin sağ veya solundan geçirmesi gerekir. Yere değen bir top olur ise atışı yapan kişi puan alamamış olacaktır. Oyuncular her sette bir, üç, beş gibi tek olan sayılarda saha değişikliği yapar. Topa her vuruşta top hasar göreceğinden belirli bir süre sonra top değişikliği yapılması gereklidir. Tenis sporunun oynanabilmesi için oyuncunun enerji ve motivasyonu maksimum düzeyde olması gerekir. Motivasyon ve enerji kavramları tenis sporu için vazgeçilmez olan bir unsurdur.

Tenis Sporunun Öğreniminde Önem Taşıyan Unsurlar Hangileridir?

Tenis sporunun öğrenim aşamasında olan bazı önemli unsurlar vardır. Tenis sporunu öğrenecek olan kişini yaşı, tenise karşı olan ilgisi ve beslemiş olduğu merak unsuru, tenis öğrenimi sürecinde gerçekleştireceği antrenman sıklığı unsurları oldukça büyük önem taşır.

Spor