Temperli Cam Sağlamlık Testi

Temperli Cam Sağlamlık Testi

Temperli cam sağlamlık testi, cam ürünlerinin kalitesini, dayanıklılığını ve uzun ömürlü olup olmadığını anlayabilmek için yapılan bir testtir. Test temel olarak cam ürünlerinin termal değişimlere dayanma kapasitesini test etmek için tasarlanmıştır. Bu test, cam ürünlerinin sıcak ve soğuk hava koşullarına maruz kaldığında ne kadar deforme olacağını ölçmeye yöneliktir. Temperli cam sağlamlık testi aynı zamanda cam ürünlerinin korozyon ve toz gibi atmosferik etmenlere maruz kaldıktan sonraki hasar seviyesini de belirlemektedir.

Temperli cam sağlamlık testinde ilk olarak, cam ürünleri soğutucu bir ortamda belirli bir süre bekletilir. Ardından, cam ürünü izole edildikten sonra istenen sicaklığa izole edilmiş alana doğru ısıtmaya başlanır. Cam ürünleri gelen bu ısğtan etkilendiğinde deformasyon oluşumuna neden olacak deneysel parametreler belirlenir. Sonrasında cam ürünleri soğutucu ortama geri döndürüldükten sonra deformasyonun derecesi belirlenir.

Bu testte, cam ürünlerine uygulanan sicaklık araliklarinda, deforme olmasina neden olan maksimum ve minimum sicaklik degerleri ölçülür. Cam ürünlerinin bu duruma maruz kaldigi sicaklik araligi temperli cam olarak adlandirilir. Temperli camin en önemli özelliği, daha fazla dayaniklilik ve uzun ömür sunmasidir. Camin deformasyon derecesi arttikca dayanikliligi azalir. Bu nedenle temperli camin sağlamlik testi sonucunda elde edilen veriler, camin kullanilacagi ortamda ne kadar dayanikli oldugunu anlamaya yardimci olur.
Daha fazla bilgi

Genel Kültür