Rottweiler

Rottweiler

Rottweiler köpek ırkının İtalyan Mastif köpeğinden türetildiği söylenmekte olan bilgiler arasında yer almaktadır.

Bu ırk, Orta Çağ yıllarında dahi var olduğuna inanılan bir türdür ve oldukça yaygın kullanımı ile 1800’lü yıllarda popüler bir ırk haline gelmiştir. Alman kökenli bir bekçi ve koruma köpeği olan cins, adını Almanya’nın bir kasabasından almıştır. Bir hayli asil, güçlü ve kaslı görünümü ile karşısındakini büyüleyebilen bu sevimli cins yabancılara karşı her daim temkinli hareketleri ile iyi bir bekçi köpeği konumundadır.

Her geçen gün popülerliği artan bu köpek cinsi, günümüzde dünyanın pek çok farklı noktasında aile dostu olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bu köpeğin yavruluktan itibaren alınması ve büyütülmesi kesinlikle önerilenler arasındadır. Yalnızca sahibine karşı itaatkar tavırlar sergilemekte olan bir cinstir. Süzgün yetiştirilmemesi ve iyi sosyalleştirilmemesi durumunda oldukça saldırgan tavırlar sergilemesi mümkündür.

Sakin, eğitilebilir, cesur ve ailesine kendini adayan bir köpek türüdür. Güvenilir bir karakteri bulunmaktadır. Ailesini büyük bir kararlılıkla korumaktadır, acıya karşı duyarsız ve güçlü köpeklerdir. Ciddi, kendinden emin ve güvenilir cinslerin başında gelmektedir. Dikkatli ve disiplinli bir eğitim alması şarttır, aksi halde güçlü ve saldırgan bir köpekle karşı karşıya kalınması mümkündür.

Bu ırk, sakin yaradılışlı doğal bir koruma ırkı sayılmaktadır. Oldukça zekilerdir ve pek çok ülke de polis, askeri ve gümrük gibi görevlerde kendilerini ciddi derecede kanıtlamışlardır. Boyutlarından ötürü eğitim erken başlamalı ve köpeğin vahşileştirilmemesine büyük dikkat edilmelidir. Bu ırk, bol ilgi ve diğer hayvanlar ve insanlarla sosyalleştirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Diğer köpeklerle anlaşamayacağından toplum içinde tasmasız gezdirilmemelidir. Bu ırk, tutarlı bir biçimde yetiştirilip eğitildiğinde çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olacaktır.

Rottweiler cinsi köpekve daha fazlası hakkında bilgi almak için https://www.patibul.com/17/rottweiler sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Genel Kültür