Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu Mu?

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu Mu?

Araç alırken günümüzde artık bir çok kişi oto ekspertiz yaptırmaktadır. Sizlerinde fark edeceği üzere son yıllarda oldukça fazla sayıda firma açılışı vardır. Girişimcilerin bu yönde bir eğilim göstermesinin ana nedeni ile ikinci el araç alım satımlarında yaşanan olumsuz durumladır. Ciddi güçlükle sağlanan birikimlerin yapılan hatalı satış işlemi ile heba olmasını istemeyen bir çok yeni araç alacak kişi ekspertiz talep etmektedir.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalıdır?

Satın almayı düşündüğünüz aracın gözle görülen kısımlarında belki hiç bir kusur göremeyebilirsiniz. Hatta tanıdık bir oto servisinde güvendiğiniz bir usta dahi bazı sorunları çıplak gözle göremeyecektir. Bazen ustanın onca yıllık tecrübesi dahi yetersiz kalacaktır. İşte tam bu noktada oto ekspertiz firmaları devreye girmektedir. Bu firmalar insani işlemler dışında teknolojik aletler, cihazlar, performans ekipmanları ile aracı baştan sona incelemekte ve kusurlarını ortaya çıkarmaktadır.

Oto ekspertizdeki amaç sadece aracın daha önce kaza yapıp yapmadığı, vuruğunun olup olmadığı değildir. Bu noktaların teşhisi ile birlikte aracın parçalarının ve aksamlarının kalan kullanım ömürleri ile performans durumlarıda raporlanmaktadır. Sürprizlerle karşılaşmamak ve birikimlerinizin riske girmemesi için bu hizmeti alabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Paketleri Nelerdir?

İlk defa oto ekspertiz yaptıracaksanız neyi nasıl seçeceğinize karar vermeniz zor olabilir. Firmalar genelde farklı paketlerde müşterilerine hizmet vermektedir. Komple ekspertiz paketi genelde herşeyi kapsarken sadece kısmı yada bölgesel ekspertiz de yaptırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse aracın sadece kaportası ve boyası için ekspertiz paketi alabilir yada sadece motor için bu hizmeti tercih edebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Fiyatları Ne Kadardır?

Çok sayıda oto ekspertiz firması arasında şubeleşmiş ve ülke geneliden bayisi olanlarda bulunmaktadır. Kimi firmada gerekli dünya standartlarında ekipman bulunurken kimi firmalarda yetersiz teknolojik cihaz olup işçilik tecrübesi ile arayı kapamayı planlamıştır. Bu nedenle firmalar arasında ciddi farklara denk gelebilirsiniz.

Ortalama bir fiyat söylemek gerekirse 200₺’den başlayıp 700₺’ye varan fiyatları vardır. Genelde oto eksperiz fiyatlarıinternet siteleri üzerinden yayımlanmış olup içeriğini ve kaç nokta kontrolü yaptığına kadar inceleyebilirsiniz. Ayrıca son yıllarda TSE garantili hizmet veren daha kurumsal firmalarda bulmanız mümkündür. Son kararınızı vermeden önce kısa bir araştırma yapmanız tavsiye edilmektedir.

 

 

Genel Kültür