Maltese Terrier ‘in Saç Gibi Uzun Tüyleri ve Hayran Bırakan Tatlılığı

Maltese Terrier ‘in Saç Gibi Uzun Tüyleri ve Hayran Bırakan Tatlılığı

Maltese Terrier köpeği bilinen en popüler süs köpekleri arasında bulunmaktadır. Bembeyaz pamuksu tüyleri ve minicik görünüşü ile adeta bir oyuncakları andıran Maltese Terrier, görenleri kendisine hayran bırakması ile bilinmektedir. Malta köpeği olarak da bilinen Maltese Terrier, bilinen en eski köpek ırklarındandır. İlk olarak milattan önce 500’lü yıllarda görüldüğü söylenilmektedir. Antik Yunan ve Roma edebiyatında özellikle ve çokça bahsedilen bu tatlı mı tatlı köpek ırkı, her zaman üzerinde soyluluğun ve asaletin anlamını taşımaktadır.

Kar Beyazı Kürküyle Maltese Terrier Köpeği

Maltese Terrier köpeklerin uzun, bembeyaz ve ipeksi tüylerini mutlaka her gün düzenli olarak taramak gerekmektedir. Ayrıca bu köpeklerde ağız çevresinde ve göz çevresinde lekelenme görülebilmektedir, bunu engellemek için bu bölgeler düzenli olarak temizlenmelidir. Maltese Terrier bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir unsur da kulak temizliğidir. Kulaklarının içi oldukça tüylüdür, kulak sağlığı için kulak içindeki tüyleri kısaltmak ve kulaklarını da düzenli temizlemek gerekir. Ortalama ömrü 12-15 yıl arasında olan Maltese Terrier cinsinin fazla egzersiz ve oyun ihtiyacı yoktur, günlük kısa yürüyüşler yaptırmak egzersiz ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Erkek ve dişilerin ortalama 3 ile 4 kg gibi ortalama bir kiloya sahiptirler. Boy olarak ise erkeklerin 20 ile 25 cm, dişilerin ise 20 ile 23 cm aralığında değişen boyları olmaktadır. Yıkanma sıklığı olarak baktığımızda Maltese köpeklerin, tüylerinde olağan dışkı, kir vb. bir durum olmadığı sürece ayda bir kez yıkanması yeterli bulunmaktadır.

Maltese Terrier Fiyatları

Köpek sahiplenme noktasında birçok parametre vardır ve buna bağlı olarak fiyat konusunda detaylara değinirken; belirli bir aralıktan bahsedilmektedir.  Bu bağlamda bakıldığında, Maltese Terrier fiyatlarının 1500 TL ve 4000 TL arasında değişkenlik gösterdiği ve bu değişkenlikte en önemli temel faktörlerden bazıları miras aldığı genler ve sağlıklı bir yavruluk (ilk 12-16 haftaya gelene kadar) dönemi geçirmiş olmasıdır.

 

Genel Kültür