Lamine Parke Seçimi

Lamine Parke Seçimi

Lamine parkeler, parke türleri arasında yalnızca bir tanesidir ve pek çok özelliğe sahip olmaktadır. Bu sebepten dolayı lamine parke türü pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

 Lamine Parke Nedir?

 Lamine parke, genelde iki veya üç katman şeklinde üretilen bir parke çeşididir. Alt katmanlarda genelde düşük değerde olan herhangi bir ağaç veya kontrplak kullanılmaktadır. Bu tabakada en yaygın kullanılacak olan ağaç türü İngilizce içinde geçen rubberwood olarak isimlendirilen botanik adıyla hevea brasiliensis olan ağaçtır.

 Üst katmanında ise ağacın bizzat kendisi bulunmaktadır. Lamine parkenin esasen masif parkeden daha pahalı olmasının sebebi ise üreticiye olan maliyetinin masif parkeye kıyasla çok daha yüksek nitelikteki bir üretim teknolojisi kullanılmasıdır. Bununla birlikte boyalı, cilalı, eskitilmiş ve benzeri seçenekler ile satışa sunulmasıdır. Masif parkede bu çeşit üst yüzey malzemeleri ve işlemleri dışarıdan temin edilmektedir ve uygulanmaktadır.

 Lamine Parke Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 Lamine parkedeki “lamine” sözcüğü yapıştırma anlamına gelmektedir ve birbirine yapışabilen katmanlardan meydana gelmiş bir malzemeyi ifade etmektedir. Standart olan lamine parke türündeki üst katman kalınlığı 3-6 milimetre civarında olmaktadır. Lamine parke seçimi oldukça önemli bir konuyu ifade etmektedir.

 Lamine parke seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar kapsamında ister tek parça ya da plank olsun ister üç parça ya da 3-strip olsun, bu parçalar yan yana birleştirilmesi durumunda aradaki kot farkının olmaması ve bahsedilen parçaların birbirlerine sıkı bir şekilde kenetlenmesidir. Aksi takdirde en ufak bir ıslaklık faktöründe su parçacıkları ahşabın arasına sızmaktadır ve çalışmasına sebebiyet verebilmektedir.

 Lamine Parkenin Özellikleri Nelerdir?

 İki katmanlı olarak üretilebilen lamine parke türü, genel olarak üç katmanlı olan lamine parkelere göre çok daha esnek yapılı bir malzeme olmaktadır. Bu malzemenin zemin ile alakalı sorunları olan mekanlar içerisinde tercih edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle iki katmanlı olan lamine parke yere yapıştırılarak uygulanmalıdır. Yüzer sistem şeklinde tanımlanan teknik uygulanmamalıdır. Aksi takdirde tıpkı laminat parkede olduğu gibi uygulama yapılan mekanda yer yer ses üretme sorunu ile karşılaşılabilmektedir.

Genel Kültür