Gaz sıkışmasına karşı öneriler

Gaz sıkışmasına karşı öneriler

Maalesef şişkinlik çoğumuzun sorunu ve çok etkili tedavi yöntemleri henüz yok. Yine de rahatlamamızı sağlayabilecek birçok çözüm mevcut.Sistemde oluşan fazla hava organların duvarlarında gerilmeye yol açar ki, uyarılan sinir uçları sayesinde karın ağrısı, düzensiz tuvalete çıkma, sık geğirme, kontrolsüz yellenme, nefes darlığı, çarpıntı gibi fonksiyonel bozukluklar otaya çıkmaya başlar. Liv Hospital Gastroentereloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata gazdan şikayetçi olanlara önerilerde bulundu.

Fazla şişkinlik kalp çarpıntısı yapabilir

Gün içerisinde sistemde yaklaşık 3-4 litre gaz oluşuyorsa, bunun yaklaşık yarısı yuttuğumuz havadır. Kalan kısmın yaklaşık yarısı sindirim sırasında ortaya çıkan gaz, diğer yarısı ise bağırsak bakterilerinin ürettiği gazdır. Gazın artması öncelikle mide ve bağırsaklarda şişkinliğe yol açar. Şişkinlik ise karın ağrısına, kapladığı hacimle nefes darlığına çok daha ilerlerse kalp de çarpıntılara yol açabilir. Vücudumuz tüm aksaklıklarda kendisini korumak üzere programlanmıştır. Fazla gazı atmak için sık yellenme, sık geğirme kaçınılmazdır, ötesinde vücut için yararlıdır, sorunun büyümesini engeller.

Basit önlemlerle gaz şikayetini azaltın

– Şişkinlik oluşmaması için öcelikle yuttuğumuz havayı azaltmalıyız.

– Yemekleri yavaş yemek çok önemli, hızlı yediğimizde çok hava yutulması kaçınılmazdır.

– Önemli bir nokta da yemek yerken konuşmamaktır, konuştukça hava yutulur.

– Besinlerin çiğnenmesi sindirimin ilk basamağı olup çok önemlidir, ama her çiğneme ile hava yutulduğu unutulmamalı, aşırıya kaçılmamalı, yeterince çiğnedikten sonra gıda yutulmalıdır.

Stresten uzak durun

Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta stres. Biliyoruz ki yoğun stres midede gastrit veya ülser, spazm, bağırsaklarda da aşırı kasılmalara neden olabilir. Yine kronik geğirmenin altından da yoğun stres çıkabilir. Bütün bunlara rağmen iyileşme sağlanamayan hastalarda bazen psikolojik olarak rahatlatıcı bir tedavi ya da psikiyatri muayenesi planlanır.

Gazın olma sebebi

– Gün içerisinde yutulan hava

– Yiyecek ve içeçekler

– Mide fıtığı

– Mide hastalıkları (Ülser, gastrit, fonksiyonel dispepsi..)

– Safra Kesesi Hastalıkları (Taş…)

– Bağırsak hastalıkları (İrritabl Bağırsak, Çölyak Hastalığı, Bakteri Flora bozulması..)

– Yanlış alışkanlıklar (gaz çıkarılamaması, geğirememe gibi..)

Gazdan oluşumundan nasıl korunuruz

– Yutulan hava azaltılmalı

– Gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı

– Altta yatan hastalık tedavi edilmeli

Kaynak: coguhaber.com

Sağlık