Cam Cephe Kaplamalarının İşlevleri Ve Kullanıldığı Alanlar

Cam Cephe Kaplamalarının İşlevleri Ve Kullanıldığı Alanlar

Cephe kaplamaları günümüzde en sık rastlanılan ve kullanılan dış dekorasyon ürünleridir. Bu ürünlerin çok sayıda çeşitleri mevcuttur. Bu çeşitler arasında cam cephe kaplama modeli ayrı bir yere sahiptir. Bunun nedeni çeşitli özelliği bünyesinde barındırmasıdır. Cam cephe kaplama işlemi binaların veya benzer yapıların dış cephe kısımlarına uygulanır.

 Bu cephe kısımlarının yoğun bir şekilde cam levhalarla döşenmesi sureti ile kaplanmasına cam cephe kaplama adı verilir. Cam cephe kaplama işleminde duvarın dış yüzeyinde ince bağlantı yolları oluşur. Bu bağlantı yollarının yan taraflarına camlar devamlı olarak yerleştirilir. Böylece camlardan oluşan binaların kaplanma işlemi tamamlanmış olur.

 Cam Cephe Kaplamalarının İşlevleri ve Kullanıldığı Mekânlar

 Genel olarak bakıldığında cam cephe kaplama işlemi bütün mekânlara uygulanabilir. Günümüzde cam cephe kaplamalarının birçok alanda uygulandığı görülür. Bu uygulamanın en çok kullanıldığı alanlar büyük mekânlardır.

 Bahsedilen büyük mekânlar arasında alışveriş merkezleri ve iş yerleri sayılabilir. Bu mekânların dışında cam cephe kaplama uygulamalarına hastanelerde ve üniversitelerin dış cephelerinde rastlanır. Cam cephe kaplamalarının en önemli kullanım sebebi ısı ve ses yalıtımını iyi bir düzeyde gerçekleştirmesidir. Paneller arasında tam ısı yalıtımı sağlanır. Ses izolasyonunu sağlaması nedeni ile içerideki ve dışarıdaki seslerin birbirine geçmesini ve karışmasını engeller. Cam cephe kaplamaları oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni cam kaplamaların hammaddesinde sağlam maddelerin kullanılmış olmasıdır.

 Büyük Mekânlarda Cam Cephe Kaplamalarının Kullanımı

 Cam cephe kaplamaları hem yalıtımı sağlaması açısından hem de görselliği açısından en çok tercih edilen cephe kaplama çeşitlerinden biridir. Özellikle büyük mekânlarda ve alışveriş merkezlerinde kullanılmasının sebebi bu cam kaplamalarının hem sadeliği yansıtması hem de görsellik açısından tasarımsal bir görüntü oluşturmasıdır. Genel olarak bakıldığında cam levhalar kalabalık alanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda kullanılır. Bir başka ifade ile topluma açık alanlarda çok sayıda cam cephe kaplama uygulamasının yapılmış olduğu büyük mekânları görmek mümkündür.

 Cam Cephe Kaplamalarında Sağlamlık Etkisi

 Cam cephe kaplamalarının yapılmış olduğu binalarda ve benzeri yapılarda kırılma, çatlama ya da aşınma gibi sorunlar olmamaktadır. Cam kaplamaların sağlam olmasından dolayı bu olumsuz durumlar gerçekleşmez.

Ekonomi