Bölgesel Yağ Kaybı Mümkün Mü

Bölgesel Yağ Kaybı Mümkün Mü

Bölgesel Yağ Kaybı Mümkün mü?

Hemen hemen herkes vücudunun belirli bölgelerini değiştirmek isteyebilir. Bel, uyluk, popo ve kollar, insanların aşırı vücut yağını depolama eğiliminde olduğu ortak alanlar arasında yer alır. Diyet ve egzersiz yoluyla değişime ulaşmak zaman ve çaba gerektirir, bu da hızlı bir çözüm arayanları, daha da çabuk elde edebilecekleri farklı bir çözüm yolu arayışı içine sokar. Bölgesel zayıflama diye bilinen tüm hedefe yönelik yapılan yağ kayıpları, bedenin belirli bölgelerini inceltmek için çalışır.

Bölgesel zayıflamanın nasıl etkili olabileceğini anlamak için vücudun nasıl yağ yaktığını anlamakla başlar. Hücrelerinizdeki yağ, bedenin enerji gereksinimi için kullanabileceği ve önceden depolanmış olan yağlardır. Bu yağlar, enerji için yakılmadan hemen önce, kan dolaşımına girebilen serbest yağ asitleri ile küçük bölümlere ayrılır. Egzersiz yapıldığı sırada, enerji yakıtı olarak kullanılan ve serbest yağ asitleri denilen yağlar, özellikle yoğun egzersiz yapılan sıralarda, özel olarak belirlenen bölge yağlarından değil, vücudun herhangi bir yerinde olan yağlardan da gelebilir.

Genel aktiviteyi artırmak ve günlük rutininize yeni egzersizler eklemek kilo kaybı ve genel sağlığınız için önemli olsa da, vücut yağını atmaya çalışırken sağlıklı bir yemek planı izlemek çok önemlidir. Sağlıksız yiyecekleri seçmek veya aşırı yemek, sporunuzdaki tüm zor aktivitelerin işe yaramaz olmasına neden olacaktır. Kalori alımınızı kontrol edebilmek ve sağlıklı gıda seçimlerinizi doğru şekilde yapmak için bilinçli bir çaba göstermedikçe, tek başına yapılacak olan egzersizlerin, kilo kaybı için etkili olmadığını bilmeniz gerekir.

Porsiyonlarınızın ne kadar olduğunu kontrol ederek kilo vermeye çalışırken, aslında porsiyon boyutlarını tabakları küçülterek kontrol altında tutabilirsiniz. Yiyecek porsiyonlarınızı azaltmanın en etkili yolu, gözünüzü doyurmaktır.

Lifli besin olan sebzeler, fasulye, meyveler ve yulaf gibi lif oranı yüksek yiyecekler sizi daha tok hissettirir ve aşırı yemenizi azaltabilir. Yemekten önce lif açısından zengin bir salata yemek, kilo vermenin en etkili yollarından biridir.

İşlenmiş gıdaları ve ilave şekeri sınırlayarak, şeker, cips, kek ve fast food gibi işlenmiş gıdaları kesmeniz, kilo vermek için mutlak bir zorunluluktur.

Protein açısından zengin yiyecekler, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur ve aşırı yemeyi azaltır. Bölgesel yağ kaybı için tüm bunları yapıp, beslenme uzmanı ve profesyonel fitness eğitmeni Burak Kulaksız’dan da destek almanız halinde, forma sokamayacağınız bölgeniz kalmayacaktır.

Spor