Antep Fıstığı Neden Pahalı?

Antep Fıstığı Neden Pahalı?

Bazı ürünler ya da besinler her ne kadar ülkemizde üretilse ya da imal edilse bile bize ulaşana kadar fiyat olarak yüksek olabiliyor. Peki yaş Antep fıstığı satın alırken durumlar nasıl biraz bunu inceleyelim. Bizler her ne kadar ürünlerin fiyatından rahatsızlık duysak ya da fazla bulsak da unutmamamız gereken bir konu var ki oda ürünlerin evimize gelene kadar birçok işlemden ve zahmetten geçerek ulaşmasından kaynaklanıyor. Mesela bir Antep fıstığı direkt olarak tabaklarımızdaki haliyle toplanmıyor. Üreticiler ağaçlarındaki o ürüne her iki yılda bir ulaşırken verdikleri emek de iki yılda bir değişmiyor.

Örneğin bir taze Antep fıstığı üreticisi düşünelim ağaçtan meyveleri toplarken kuru iki kabuk arasında fıstık halinde toplamıyor elbette ki. En dışta yumuşak taze bir kabuk içinde sert kabuk bulunduran bu yemiş önce kurutma sonra çatlatma işleminden geçerek satışa sunulmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı da ürün fiyatına yansıyan durumlar bize hoş gelmiyor doğal olarak. Fakat bir husus daha vardır ki piyasada Antep fıstığı adı altında kalite seviyesi düşük aslında Antep fıstığı denilemeyecek besinleri de yüksek fiyattan görebiliriz bu ürünleri doğal ya da yetiştiği yerlerden toplanıp satılıyor gibi göstererek kandırma yoluna gidebiliyorlar bu anlamda da dikkat etmek lazım.

Dünyada Taze Antep Fıstığı Üretimi

Ülkemizde yetiştiriciliği bulunan yaş Antep fıstığının dünya çapında varlığından da söz etmek çok doğru olacaktır. Gelin Antep fıstığının coğrafyasını daha detaylı görelim. Asıl üretimde bir numaralı olan ülke bu anlamda İran’dır. Hemen ardından takip eden ülke ise ABD’dir. Taze Antep fıstığı üretimi Amerika’da iklim şartlarının uygunluğu sebebiyle özellikle Kaliforniya eyaletinde daha çok rastlanmaktadır. Kendi ülkemiz ise bu sıralamada üçüncü aşamada bulunmaktadır. Tabii ki dünya çapında yaş Antep fıstığı üretimi bu kadar ülkeyle sınırlı değil. Diğer ülkeler arasında Çin ve Yunanistan gibi ülkeler de son derece iddialıdır.

Yeşil Antep Fıstığı Hangi Familyaya Aittir

Yeşil Antep fıstığı sakız ağacıgiller  familyasına aittir. Tatlıcılık ve yiyecek grubunda bulunan bu meyve yenilebilen ve kabuklu besinlerdendir.

 

Genel Kültür